| Part Number | 0009652038 |
|---|---|
| Manufacturer | Molex |
| Quantity in stock | 718530 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Wire to Board HDR 3 POS 3.96mm Solder ST Thru-Hole Bag |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 0009652038 |
| Datasheet download |
| Part Number | 0009652038 |
|---|---|
| Housing Material | Nylon 6/6 |
| Termination Method | Solder |
| Housing Color | Natural |
| Body Orientation | Straight |
| Pitch | 3.96 mm |
| Contact Plating | Tin Over Copper |
| Mounting | Through Hole |
| Operating Temperature | -40 to 105 °C |
| Contact Material | Brass |
| Product Dimensions | 11.12 x 10.75 x 13.85 mm |
| Lead Finish | Tin |
| Gender | HDR |
| Product Depth | 10.75 mm |
| Product Height | 13.85 mm |
| Product Length | 11.12 mm |
| Replacement Part Number | PART-0009652038 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
TE Connectivity | Conn Unshrouded Header HDR 2 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 5-146280-2.pdf |
|
Amphenol-FCI | 590-5S8F-EXAMEZZ 4 PAIR 19.5MM PF Download PDF datasheet for 10128487-119500ULF.pdf |
|
Panasonic | Conn Board to Board SKT 12 POS 0.35mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXE712127.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn IDC Connector RCP 20 POS 2.54mm IDT RA Cable Mount Tube Download PDF datasheet for 71600-020LF.pdf |
|
Molex | Conn Board to Board RCP 30 POS 0.4mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 503105-3010.pdf |
|
Amphenol-FCI | FCI57202-S52-06KLF Download PDF datasheet for 57202-S52-06KLF.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Shrouded Header HDR 12 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 6-103669-1.pdf |
|
Panasonic | Conn Board to Board SKT 50 POS 0.35mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for AXG7500J7.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 10 POS 2mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0559171010.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Unshrouded Header HDR 6 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole Download PDF datasheet for 87230-3.pdf |