| Part Number | 559592630 |
|---|---|
| Manufacturer | Molex |
| Quantity in stock | 869590 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Shrouded Header HDR 26 POS 2mm Solder RA Thru-Hole Tray |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 559592630 |
| Datasheet download |
| Part Number | 559592630 |
|---|---|
| Housing Color | Natural |
| Operating Temperature | -25 to 85 °C |
| Termination Method | Solder |
| Pitch | 2 mm |
| Product Dimensions | 29.4 x 14.5 x 11.7 mm |
| Body Orientation | Right Angle |
| Lead Finish | Tin |
| Contact Material | Brass |
| Gender | HDR |
| Housing Material | Polybutylene Terephthalate |
| Contact Plating | Tin |
| Mounting | Through Hole |
| Product Depth | 14.5 mm |
| Product Height | 11.7 mm |
| Product Length | 29.4 mm |
| Replacement Part Number | PART-559592630 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 6 POS 2mm Solder ST Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 878310641.pdf |
|
Samtec | Conn Unshrouded Header HDR 16 POS 2.54mm Solder ST SMD Tube Download PDF datasheet for TSM-108-01-S-DV-P.pdf |
|
Samtec | Conn Board To Board HDR 20 POS 0.5mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for ST5-10-1.00-L-D-P-TR.pdf |
|
Amphenol-FCI | 574-5MBF-SAS RECEPTACLE VERT 12GB S Download PDF datasheet for 10129368-001C-TRLF.pdf |
|
Samtec | Conn Micro High Speed Terminal Strip HDR 120 POS 0.8mm Solder RA Thru-Hole T R Download PDF datasheet for ERM8-060-01-L-D-RA-K-TR.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 4 POS 2.5mm Solder ST Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 099990988.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Unshrouded Header HDR 4 POS 2.54mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for 54201-T0804ALF.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Board Stacker HDR 14 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 5-146490-7.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 18 POS 4.2mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 15246181.pdf |
|
AVX | Conn Board to Board RCP 120 POS 0.5mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for 245046120600829.pdf |