| Part Number | 501645-1420 |
|---|---|
| Manufacturer | Molex |
| Quantity in stock | 264380 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Shrouded Header HDR 14 POS 2mm Solder ST Thru-Hole Tray |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 501645-1420 |
| Datasheet download |
| Part Number | 501645-1420 |
|---|---|
| Operating Temperature | -25 to 85 °C |
| Housing Material | Nylon 6/6 |
| Housing Color | Natural |
| Termination Method | Solder |
| Contact Plating | Tin Over Copper |
| Pitch | 2 mm |
| Mounting | Through Hole |
| Product Dimensions | 16 x 8.2 x 12 mm |
| Contact Material | Brass |
| Lead Finish | Tin |
| Gender | HDR |
| Body Orientation | Straight |
| Product Depth | 8.2 mm |
| Product Height | 12 mm |
| Product Length | 16 mm |
| Replacement Part Number | PART-501645-1420 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Panasonic | Conn Board to Board HDR 40 POS 0.4mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXE640124D.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board M 2 POS 6.35mm Solder ST Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 10844020.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 26 POS 2mm Solder RA Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 559592630.pdf |
|
Panasonic | Conn Board to Board SKT 40 POS 0.4mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXE5E4026.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 14 POS 3mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for 0430451419.pdf |
|
Samtec | Conn Shrouded Header HDR 10 POS 1.27mm Solder ST SMD Tube Download PDF datasheet for TFC-105-22-F-D-A.pdf |
|
Samtec | Conn Socket Strip SKT 3 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for BCS-103-L-S-TE.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 24 POS 4.2mm Solder RA Thru-Hole Bulk Download PDF datasheet for 0039301240.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 6 POS 1.25mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 0533980671.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Shrouded Header HDR 5 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 5-103669-4.pdf |