| Part Number | 0010897141 |
|---|---|
| Manufacturer | Molex |
| Quantity in stock | 762610 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Unshrouded Header HDR 14 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Bag |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 0010897141 |
| Datasheet download |
| Part Number | 0010897141 |
|---|---|
| Operating Temperature | -40 to 105 °C |
| Gender | HDR |
| Termination Method | Solder |
| Product Dimensions | 17.78 x 5.08 x 8.39 mm |
| Mounting | Through Hole |
| Housing Color | Black |
| Body Orientation | Straight |
| Lead Finish | Tin |
| Contact Plating | Tin Over Nickel |
| Pitch | 2.54 mm |
| Max Processing Temp | 260 |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Housing Material | Liquid Crystal Polymer |
| Product Depth | 5.08 mm |
| Product Height | 8.39 mm |
| Product Length | 17.78 mm |
| Replacement Part Number | PART-0010897141 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Molex | POWERSTAC VHDR 10 CKT GRY POL B TRAY Download PDF datasheet for 34695-0101.pdf |
|
Panasonic | Conn Board to Board HDR 20 POS 0.4mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXE420124.pdf |
|
Samtec | Conn Socket Strip SKT 100 POS 0.5mm Solder ST SMD Tube Download PDF datasheet for LSH-050-01-G-D-A.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 18 POS 2mm Solder RA Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 5018761840.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 10 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 907790004.pdf |
|
Amphenol | CONNECTOR, Energy Edge\u00ae, Power Signal Combo, Vertical S T Download PDF datasheet for GPCE24161215HR.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 4 POS 4.2mm Solder RA Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0039301042.pdf |
|
Amphenol-FCI | Receptacle Combo Assy, PCB, R A TH, 20 Power Contacts (Left), 35 Signal Contacts (Right), HD Download PDF datasheet for 10108888-R20353HLF.pdf |
|
Molex | Conn Socket Strip RCP 12 POS 2mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 791098455.pdf |
|
TE Connectivity | Conn IDC Connector M 14 POS 2.54mm IDT RA Cable Mount Box Download PDF datasheet for 8-215083-4.pdf |