| Part Number | 5-146280-6 |
|---|---|
| Manufacturer | TE Connectivity |
| Quantity in stock | 781130 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Unshrouded Header HDR 6 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 5-146280-6 |
| Datasheet download |
| Part Number | 5-146280-6 |
|---|---|
| Termination Method | Solder |
| Housing Color | Black |
| Body Orientation | Straight |
| Mounting | Through Hole |
| Operating Temperature | -65 to 105 °C |
| Product Dimensions | 14.83 x 2.34 x 5.84 mm |
| Gender | HDR |
| Housing Material | Liquid Crystal Polymer |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Contact Plating | Gold Over Nickel |
| Rad Hard | No |
| Pitch | 2.54 mm |
| Product Depth | 2.34 mm |
| Product Height | 5.84 mm |
| Product Length | 14.83 mm |
| Replacement Part Number | PART-5-146280-6 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 18 POS 4.2mm Solder RA Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0438100019.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 4 POS 3.96mm Solder ST Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 0026644040.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Socket Strip RCP 100 POS 1.27mm Solder ST Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 5-104078-8.pdf |
|
Samtec | Conn Unshrouded Header HDR 8 POS 2.54mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for TSM-104-02-L-DV-P-TR.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Unshrouded Header HDR 80 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 9-146258-0.pdf |
|
Samtec | CONN DIP HEADER 3P 1R MS(P2.54,H2,54) - |
|
Kyocera | KED14 5602 080000829S+ BOARD TO BOARD CO - |
|
Molex | Conn Unshrouded Header HDR 36 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 0022284360.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board SKT 20 POS 1.5mm Solder RA Thru-Hole Download PDF datasheet for 5031482090.pdf |
|
Molex | Conn Board to Board HDR 16 POS 0.8mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 0533071671.pdf |