| Part Number | TSM-104-02-L-DV-P-TR |
|---|---|
| Manufacturer | Samtec |
| Quantity in stock | 166140 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Unshrouded Header HDR 8 POS 2.54mm Solder ST SMD T R |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | TSM-104-02-L-DV-P-TR |
| Datasheet download |
| Part Number | TSM-104-02-L-DV-P-TR |
|---|---|
| Lead Finish | Matte Tin |
| Termination Method | Solder |
| Mounting | Surface Mount |
| Housing Color | Black |
| Product Dimensions | 10.16 x 5.08 x 11.94 mm |
| Gender | HDR |
| Body Orientation | Straight |
| MSL Level | 1 |
| Operating Temperature | -55 to 125 °C |
| Housing Material | Liquid Crystal Polymer |
| Rad Hard | No |
| Max Processing Temp | 260 |
| Pitch | 2.54 mm |
| Contact Plating | Gold Over Nickel |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Product Depth | 5.08 mm |
| Product Height | 11.94 mm |
| Product Length | 10.16 mm |
| Replacement Part Number | PART-TSM-104-02-L-DV-P-TR |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 6 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 0022235064.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 10 POS 2mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 559321010.pdf |
|
Molex | C-Grid\u00ae SL\u2122 Header, Surface Mount, Breakaway, Vertical, 4 Circuits Download PDF datasheet for 0878980467.pdf |
|
Molex | Conn Unshrouded Header HDR 26 POS 2mm Solder RA Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0877602616.pdf |
|
TE Connectivity | Conn SCSI PL 40 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole 40 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for 3-5175472-5.pdf |
|
TE Connectivity | Conn IDC Connector F 3 POS 2.54mm IDT RA Cable Mount Loose Piece Download PDF datasheet for 3-640443-3.pdf |
|
Panasonic | Conn Board to Board HDR 10 POS 0.4mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXT610124.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 14 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 702461402.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn IDC Connector RCP 18 POS 2mm IDT RA Cable Mount Download PDF datasheet for 89361-718LF.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 4 POS 2.5mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0535170410.pdf |