| Part Number | 513389974 |
|---|---|
| Manufacturer | Molex |
| Quantity in stock | 471000 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Board to Board RCP 12 POS 0.4mm Solder ST SMD Embossed T R |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 513389974 |
| Datasheet download |
| Part Number | 513389974 |
|---|---|
| Lead Finish | Gold |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Contact Plating | Gold Over Nickel |
| Operating Temperature | -25 to 85 °C |
| Housing Material | Liquid Crystal Polymer |
| Termination Method | Solder |
| Product Dimensions | 5.66 x 3.4 x 1.34 mm |
| Mounting | Surface Mount |
| Pitch | 0.4 mm |
| Housing Color | Black |
| Gender | RCP |
| Body Orientation | Straight |
| Product Depth | 3.4 mm |
| Product Height | 1.34 mm |
| Product Length | 5.66 mm |
| Replacement Part Number | PART-513389974 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
TE Connectivity | Conn Shrouded Header HDR 26 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 5103309-6.pdf |
|
Samtec | Conn Socket and Terminal Strip SKT HDR 60 POS 0.635mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for LSS-130-03-F-DV-A-K-TR.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 4 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole Bulk Download PDF datasheet for 0022122044.pdf |
|
Molex | 2.54mm Pitch C-Grid\u00ae Header, TH, Dual Row, Vertical, High Temp, Shrouded, with Peg, 32 Circuits Download PDF datasheet for 0015477632.pdf |
|
Molex | Conn Unshrouded Header HDR 20 POS 2mm Solder RA Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0877602016.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 10 POS 4.2mm Solder RA Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 0039291107.pdf |
|
TE Connectivity | 5MM B-T-W CONN. 4P HDR ASSEMBLY Download PDF datasheet for 1-1376384-5.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 2 POS 2mm Solder ST Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 0353620250.pdf |
|
Molex | Stac64\u2122 Vertical Header Assembly, 20 Circuits, Polarization B, Gray, Tray Download PDF datasheet for 0346900201.pdf |
|
Panasonic | Conn Board to Board SKT 30 POS 0.5mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXK5F30347YG.pdf |