| Part Number | SSQ-103-01-L-S |
|---|---|
| Manufacturer | Samtec |
| Quantity in stock | 474100 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Socket Strip SKT 3 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | SSQ-103-01-L-S |
| Datasheet download |
| Part Number | SSQ-103-01-L-S |
|---|---|
| Housing Material | Liquid Crystal Polymer |
| Contact Plating | Gold Over Nickel |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Mounting | Through Hole |
| Product Dimensions | 8.13 x 2.41 x 8.51 mm |
| Gender | SKT |
| Max Processing Temp | 260 |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Rad Hard | No |
| Operating Temperature | -55 to 125 °C |
| Pitch | 2.54 mm |
| Termination Method | Solder |
| Housing Color | Black |
| Body Orientation | Straight |
| Product Depth | 2.41 mm |
| Product Height | 8.51 mm |
| Product Length | 8.13 mm |
| Replacement Part Number | PART-SSQ-103-01-L-S |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Kyocera | Conn Board to Board RCP 26 POS 0.4mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for 24 5602 626000829+.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 4 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 0705550003.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 6 POS 4.2mm Solder RA Thru-Hole Bulk Download PDF datasheet for 0039301060.pdf |
|
Molex | Conn Socket Strip RCP 40 POS 2mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 0791098419.pdf |
|
Molex | Conn Board to Board RCP 30 POS 0.4mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 5037723010.pdf |
|
Molex | Conn Socket Strip RCP 8 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0022182081.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 6 POS 1.25mm Solder RA SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 0532610671.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Wire to Board RCP 24 POS ST Download PDF datasheet for 173864-1.pdf |
|
Samtec | Conn Unshrouded Header HDR 3 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for TSW-103-07-L-S.pdf |
|
Molex | Conn Socket Strip RCP 2 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 0901481102.pdf |