| Part Number | 1-1827875-5 |
|---|---|
| Manufacturer | TE Connectivity |
| Quantity in stock | 742370 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Shrouded Header HDR 10 POS 2.5mm Solder ST Thru-Hole Tube |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 1-1827875-5 |
| Datasheet download |
| Part Number | 1-1827875-5 |
|---|---|
| Housing Material | Polyester |
| Pitch | 2.5 mm |
| Rad Hard | No |
| Contact Plating | Gold Over Nickel |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Operating Temperature | -55 to 105 °C |
| Body Orientation | Straight |
| Termination Method | Solder |
| Housing Color | Black |
| Mounting | Through Hole |
| Product Dimensions | 15.1 x 11.3 x 12.45 mm |
| Gender | HDR |
| Product Depth | 11.3 mm |
| Product Height | 12.45 mm |
| Product Length | 15.1 mm |
| Replacement Part Number | PART-1-1827875-5 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Amphenol-FCI | FCI10121017-2DD011GLF HPCE POWER CABLE S Download PDF datasheet for 10121017-2DD011GLF.pdf |
|
Kyocera | Conn Board to Board RCP 16 POS 0.35mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for 24 5857 016201829+.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Shrouded Header HDR 4 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 2-644861-4.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 2 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 0022272021.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 8 POS 2mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 559170810.pdf |
|
Panasonic | Conn Board to Board SKT 24 POS 0.4mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXE524124.pdf |
|
Molex | Conn Socket Strip RCP 4 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 0901522104.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 4 POS 3mm Solder RA SMD T R Download PDF datasheet for 0430450409.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Shrouded Header HDR 8 POS 3.5mm Solder RA Thru-Hole Box Download PDF datasheet for OQ08155100J0G.pdf |
|
Panasonic | Conn Board to Board SKT 20 POS 0.4mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXK720327G.pdf |