| Part Number | 5-102692-3 |
|---|---|
| Manufacturer | TE Connectivity |
| Quantity in stock | 521190 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Shrouded Header HDR 36 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 5-102692-3 |
| Datasheet download |
| Part Number | 5-102692-3 |
|---|---|
| Housing Material | Thermoplastic |
| Max Processing Temp | 240|245|260|265 |
| Mounting | Through Hole |
| Contact Plating | Gold Over Nickel |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Product Dimensions | 55.37 x 13.08 x 13.97 mm |
| Rad Hard | No |
| Termination Method | Solder |
| Lead Finish | Tin |
| Body Orientation | Straight |
| Gender | HDR |
| Housing Color | Black |
| Pitch | 2.54 mm |
| Operating Temperature | -65 to 105 °C |
| Product Depth | 13.08 mm |
| Product Height | 13.97 mm |
| Product Length | 55.37 mm |
| Replacement Part Number | PART-5-102692-3 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 7 POS 3.96mm Solder ST Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 0009652078.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Ejector Header HDR 14 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole Download PDF datasheet for 1761607-5.pdf |
|
TE Connectivity | Conn IDC Connector M 16 POS 2.54mm IDT RA Cable Mount Box Download PDF datasheet for 8-215083-6.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Wire to Board HDR 6 POS 2.5mm Solder ST Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 171825-6.pdf |
|
Molex | Conn IDC Connector RCP 24 POS 2mm IDT RA Cable Mount Tray Download PDF datasheet for 87568-2493.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Wire to Board HDR 4 POS 3.96mm Solder RA Thru-Hole Download PDF datasheet for 3-644754-4.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 12 POS 4.2mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 0039310120.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 14 POS 3mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for 0430451419.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Wire to Board HDR 6 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole Download PDF datasheet for 641216-6.pdf |
|
Panasonic | Conn Board to Board HDR 60 POS 0.4mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXT660124.pdf |