| Part Number | 1-1123723-2 |
|---|---|
| Manufacturer | TE Connectivity |
| Quantity in stock | 603930 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Wire to Board HDR 2 POS 3.96mm Solder ST Thru-Hole Bulk |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 1-1123723-2 |
| Datasheet download |
| Part Number | 1-1123723-2 |
|---|---|
| Rad Hard | No |
| Housing Color | Natural |
| Termination Method | Solder |
| Product Dimensions | 7.68 x 8.5 x 10.7 mm |
| Pitch | 3.96 mm |
| Body Orientation | Straight |
| Contact Material | Brass |
| Operating Temperature | -25 to 105 °C |
| Gender | HDR |
| Housing Material | Polybutylene Terephthalate |
| Max Processing Temp | 240|260|265 |
| Lead Finish | Tin |
| Mounting | Through Hole |
| Contact Plating | Tin |
| Product Depth | 8.5 mm |
| Product Height | 10.7 mm |
| Product Length | 7.68 mm |
| Replacement Part Number | PART-1-1123723-2 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Molex | Conn Board to Board HDR 50 POS 0.635mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 0550910574.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Board Stacker HDR 8 POS 2mm Solder ST SMD Tube Download PDF datasheet for 59202-F36-04P134LF.pdf |
|
Molex | Conn Unshrouded Header HDR 10 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 0901310765.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Unshrouded Header HDR 12 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 1-1740556-2.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Unshrouded Header HDR 6 POS 2mm Solder ST SMD Bag Download PDF datasheet for 57202-G52-03LF.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Wire to Board HDR 12 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Box Download PDF datasheet for 280520-1.pdf |
|
Molex | CONN Wire to Board Connector HDR 5POS 3.96mm THRU Download PDF datasheet for 009652058.pdf |
|
TE Connectivity | Conn SCSI RCP 120 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole 120 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for 1-1734037-2.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 10 POS 4.2mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0039290103.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Wire to Board PIN 10 POS 5mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 207584-7.pdf |