| Part Number | 0430450221 |
|---|---|
| Manufacturer | Molex |
| Quantity in stock | 831170 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Wire to Board HDR 2 POS 3mm Solder RA Thru-Hole Tray |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 0430450221 |
| Datasheet download |
| Part Number | 0430450221 |
|---|---|
| Max Processing Temp | 260 |
| Housing Color | Black |
| Termination Method | Solder |
| Gender | HDR |
| Pitch | 3 mm |
| Operating Temperature | -40 to 105 °C |
| Mounting | Through Hole |
| Contact Material | Brass Alloy |
| Lead Finish | Tin |
| Contact Plating | Tin Over Nickel |
| Housing Material | Liquid Crystal Polymer |
| Product Dimensions | 7.15 x 12.2 x 8.77 mm |
| Body Orientation | Right Angle |
| Product Depth | 12.2 mm |
| Product Height | 8.77 mm |
| Product Length | 7.15 mm |
| Replacement Part Number | PART-0430450221 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Samtec | Conn Micro High Speed Terminal Strip HDR 120 POS 0.5mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for QTH-06001LDAKTR.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 14 POS 4.2mm Solder RA Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0039300140.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Shrouded Header HDR 12 POS 2mm Solder ST Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 98414-F06-12U-LF.pdf |
|
TE Connectivity | Conn IDC Connector RCP 14 POS 2.54mm IDT ST Cable Mount Individual Download PDF datasheet for 6-103644-3.pdf |
|
Panasonic | Conn Board to Board RCP 20 POS 0.5mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXK6S20447M3.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Unshrouded Header HDR 2 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 3-644695-2.pdf |
|
Panasonic | Conn Board to Board HDR 60 POS 0.4mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXK8L60124BG.pdf |
|
3M | Conn Shrouded Header HDR 10 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 30310-6002HB.pdf |
|
Panasonic | Conn Board to Board HDR 24 POS 0.5mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXK6F24547YG.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 4 POS 1.2mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 0781710004.pdf |