| Part Number | TSM-103-01-S-SV-P-TR |
|---|---|
| Manufacturer | Samtec |
| Quantity in stock | 855750 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Unshrouded Header HDR 3 POS 2.54mm Solder ST SMD T R |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | TSM-103-01-S-SV-P-TR |
| Datasheet download |
| Part Number | TSM-103-01-S-SV-P-TR |
|---|---|
| Lead Finish | Matte Tin |
| Termination Method | Solder |
| Mounting | Surface Mount |
| Body Orientation | Straight |
| Gender | HDR |
| MSL Level | 1 |
| Operating Temperature | -55 to 125 °C |
| Housing Color | Black |
| Rad Hard | No |
| Max Processing Temp | 260 |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Product Dimensions | 7.62 x 2.54 x 9.65 mm |
| Pitch | 2.54 mm |
| Contact Plating | Gold Over Nickel |
| Housing Material | Liquid Crystal Polymer |
| Product Depth | 2.54 mm |
| Product Height | 9.65 mm |
| Product Length | 7.62 mm |
| Replacement Part Number | PART-TSM-103-01-S-SV-P-TR |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
TE Connectivity | Conn Wire to Board HDR 13 POS 3.96mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 1-640445-3.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 12 POS 2.5mm Solder RA Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 0022057125.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Socket Strip RCP 20 POS 1.27mm Solder ST Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 5-104078-1.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 10 POS 2mm Solder RA Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 0878331020.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Unshrouded Header HDR 4 POS 2mm Solder ST SMD Bag Download PDF datasheet for 57202-G52-02LF.pdf |
|
Molex | Conn Socket Strip RCP 8 POS 2mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 872630893.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Unshrouded Header HDR 6 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 5-146280-6.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 12 POS 3mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0430451228.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Shrouded Header HDR 40 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 75869-107LF.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board RCP 8 POS 1.5mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 503154-0890.pdf |