| Part Number | 0039281023 |
|---|---|
| Manufacturer | Molex |
| Quantity in stock | 780040 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Wire to Board HDR 2 POS 4.2mm Solder ST Thru-Hole Tray |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 0039281023 |
| Datasheet download |
| Part Number | 0039281023 |
|---|---|
| Housing Material | Nylon 66 |
| Product Dimensions | 6.2 x 11 x 12.8 mm |
| Pitch | 4.2 mm |
| Housing Color | Natural |
| Gender | HDR |
| Termination Method | Solder |
| Contact Material | Brass |
| Operating Temperature | -40 to 105 °C |
| Mounting | Through Hole |
| Contact Plating | Bright Tin Over Copper |
| Body Orientation | Straight |
| Lead Finish | Tin |
| Product Depth | 11 mm |
| Product Height | 12.8 mm |
| Product Length | 6.2 mm |
| Replacement Part Number | PART-0039281023 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 7 POS 2mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0559320710.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 6 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 0705510040.pdf |
|
Samtec | Conn Open Pin Field Array SKT 160 POS 1.27mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for SEAF-20-06.5-S-08-2-A-K-TR.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Unshrouded Header HDR 6 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 3-644456-6.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Unshrouded Header HDR 64 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Poly Bag Download PDF datasheet for 69133-264HLF.pdf |
|
Molex | KK200 POL WAFER ASSEMBLY 2599M02A Download PDF datasheet for 10-08-5021.pdf |
|
Panasonic | Conn Board to Board SKT 44 POS 0.35mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXG7440J7.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board RCP 10 POS 3mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0447691001.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 8 POS 2mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 0878320806.pdf |
|
Molex | Conn Unshrouded Header HDR 11 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole Bulk Download PDF datasheet for 0022122111.pdf |