| Part Number | 0039288140 |
|---|---|
| Manufacturer | Molex |
| Quantity in stock | 643380 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Wire to Board HDR 14 POS 4.2mm Solder ST Thru-Hole Tray |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 0039288140 |
| Datasheet download |
| Part Number | 0039288140 |
|---|---|
| Housing Color | Natural |
| Contact Plating | Bright Tin Over Copper |
| Termination Method | Solder |
| Pitch | 4.2 mm |
| Body Orientation | Straight |
| Mounting | Through Hole |
| Operating Temperature | -40 to 105 °C |
| Product Dimensions | 31 x 11 x 12.8 mm |
| Contact Material | Brass |
| Lead Finish | Tin |
| Gender | HDR |
| Housing Material | Nylon 66 |
| Product Depth | 11 mm |
| Product Height | 12.8 mm |
| Product Length | 31 mm |
| Replacement Part Number | PART-0039288140 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
TE Connectivity | Conn IDC Connector M 6 POS 2.54mm IDT RA Cable Mount Box Download PDF datasheet for 7-215083-6.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 3 POS 3.96mm Solder RA Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 0417920512.pdf |
|
Panasonic | Conn Board to Board HDR 26 POS 0.4mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXT626124.pdf |
|
Panasonic | Conn Board to Board SKT 30 POS 0.35mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXG7300J7.pdf |
|
Harwin | 1.00mm Pitch DIL Vertical SMT Socket Assembly, location pegs, gold, 3+3 contacts, pick & place (Tape & Reel packing) Download PDF datasheet for M40-3100345R.pdf |
|
Panasonic | Conn Board to Board HDR 20 POS 0.5mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXK6F20547YG.pdf |
|
Samtec | Conn Shrouded Header HDR 10 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for TST-105-02-G-D.pdf |
|
Panasonic | CONNECTORS A4S 0.4MM PITCH Download PDF datasheet for AXE560127D.pdf |
|
Molex | Conn Ejector Header HDR 26 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0906631261.pdf |
|
Kyocera | KED24 5859 040201829+ BOARD TO BOARD CON - |