| Part Number | 52601-S10-8LF |
|---|---|
| Manufacturer | Amphenol-FCI |
| Quantity in stock | 807530 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Shrouded Header HDR 10 POS 2.54mm Solder ST SMD Tray |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 52601-S10-8LF |
| Datasheet download |
| Part Number | 52601-S10-8LF |
|---|---|
| Rad Hard | No |
| Mounting | Surface Mount |
| Body Orientation | Straight |
| Termination Method | Solder |
| Lead Finish | Tin |
| Product Dimensions | 20.06 x 8.76 x 12.78 mm |
| Operating Temperature | -65 to 125 °C |
| Gender | HDR |
| Housing Color | Black |
| Pitch | 2.54 mm |
| Housing Material | Thermoplastic |
| Max Processing Temp | 260 |
| Maximum Current Rating | |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Contact Plating | Gold Over Nickel |
| Number of Contacts | |
| Maximum Contact Resistance | |
| Maximum Voltage Rating | |
| Type | |
| Number of Rows | |
| Product Depth | 8.76 mm |
| Product Height | 12.78 mm |
| Product Length | 20.06 mm |
| Replacement Part Number | PART-52601-S10-8LF |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
TE Connectivity | Conn IDC Connector F 7 POS 2.54mm IDT RA Cable Mount Loose Piece Download PDF datasheet for 3-640442-7.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 9 POS 2mm Solder RA SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 502352-0900.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Wire to Board HDR 5 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 640454-5.pdf |
|
Molex | Conn Unshrouded Header HDR 14 POS 2.54mm Solder ST SMD Tube Download PDF datasheet for 0015910140.pdf |
|
Molex | Conn IEEE 1386 PL 64 POS 1mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 0714360864.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 80 POS 2.5mm Solder RA Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 5022250801.pdf |
|
Molex | MINIFIT JR RA DR PEGS 30AU V0 24CKT TRAY Download PDF datasheet for 50-36-1866.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 16 POS 3mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0430451612.pdf |
|
Molex | Conn Unshrouded Header HDR 4 POS 2mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0877580416.pdf |
|
Molex | M-F PLUSHCS PCB RECEP HDR 24CKT V-0 GOLD Download PDF datasheet for 0460102422.pdf |