| Part Number | 87937-0502 |
|---|---|
| Manufacturer | Molex |
| Quantity in stock | 823300 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Board Stacker HDR 5 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Tray |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 87937-0502 |
| Datasheet download |
| Part Number | 87937-0502 |
|---|---|
| Operating Temperature | -55 to 105 °C |
| Housing Material | Polyester |
| Pitch | 2.54 mm |
| Rad Hard | No |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Contact Plating | Tin Over Nickel |
| Termination Method | Solder |
| Product Dimensions | 12.7 x 2.51 x 14.78 |
| Max Processing Temp | 265 |
| Pin Count | 5 |
| Lead Finish | Tin Over Nickel |
| Mounting | Through Hole |
| Body Orientation | Straight |
| Housing Color | Black |
| Gender | HDR |
| Product Depth | 2.51 mm |
| Product Height | 14.78 mm |
| Product Length | 12.7 mm |
| Replacement Part Number | PART-87937-0502 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 24 POS 2mm Solder RA Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 878332420.pdf |
|
Panasonic | Conn Board to Board SKT 10 POS 0.4mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXT5E1026.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Board to Board PL 120 POS 0.8mm Solder ST SMD Tube Download PDF datasheet for 6-5179230-5.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Unshrouded Header HDR 4 POS 2mm Solder ST Thru-Hole Bulk Download PDF datasheet for 5176264-1.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Unshrouded Header HDR 20 POS 1.27mm Solder RA Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 20021112-00020T1LF.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Board to Board PL 160 POS 0.8mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for 61083-162402LF.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board F 20 POS 2.54mm Crimp ST Cable Mount Tray Download PDF datasheet for 347290203.pdf |
|
Molex | Conn Board to Board PL 200 POS 1.27mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 459702715.pdf |
|
Molex | Conn IDC Connector RCP 10 POS 2mm IDT RA Cable Mount Tray Download PDF datasheet for 0875681073.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Socket Strip RCP 20 POS 1.27mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for 5-147384-2.pdf |