| Part Number | 0039290103 |
|---|---|
| Manufacturer | Molex |
| Quantity in stock | 663300 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Wire to Board HDR 10 POS 4.2mm Solder ST Thru-Hole Tray |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 0039290103 |
| Datasheet download |
| Part Number | 0039290103 |
|---|---|
| Housing Color | Natural |
| Termination Method | Solder |
| Body Orientation | Straight |
| Lead Finish | Tin |
| Pitch | 4.2 mm |
| Mounting | Through Hole |
| Operating Temperature | -40 to 105 °C |
| Contact Material | Brass |
| Gender | HDR |
| Product Dimensions | 23 x 11 x 12.8 mm |
| Contact Plating | Gold Over Nickel |
| Housing Material | Nylon 66 |
| Product Depth | 11 mm |
| Product Height | 12.8 mm |
| Product Length | 23 mm |
| Replacement Part Number | PART-0039290103 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Molex | Conn Unshrouded Header HDR 2 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Bulk Download PDF datasheet for 0022032021.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board M 10 POS 4.2mm Solder RA Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0438100004.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 34 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0702473451.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Unshrouded Header HDR 4 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 77311-101-04LF.pdf |
|
Molex | MINI PCI EXP . 0.8MM PITCH Download PDF datasheet for 48338-0090.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 8 POS 4.2mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 172447-0208.pdf |
|
Molex | Conn Board to Board SKT 14 POS 0.4mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 5024301430.pdf |
|
Amphenol-FCI | - Download PDF datasheet for 10126602-001LF.pdf |
|
Molex | 2.0MM WTB STR. HDER - |
|
TE Connectivity | Conn Unshrouded Header HDR 13 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole Download PDF datasheet for 1-640453-3.pdf |