| Part Number | 0039290123 |
|---|---|
| Manufacturer | Molex |
| Quantity in stock | 662060 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Wire to Board HDR 12 POS 4.2mm Solder ST Thru-Hole Tray |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 0039290123 |
| Datasheet download |
| Part Number | 0039290123 |
|---|---|
| Product Dimensions | 27.2 x 11 x 12.8 mm |
| Contact Plating | Gold Over Nickel |
| Housing Material | Nylon 66 |
| Termination Method | Solder |
| Housing Color | Natural |
| Pitch | 4.2 mm |
| Body Orientation | Straight |
| Gender | HDR |
| Mounting | Through Hole |
| Operating Temperature | -40 to 105 °C |
| Contact Material | Brass |
| Lead Finish | Tin |
| Product Depth | 11 mm |
| Product Height | 12.8 mm |
| Product Length | 27.2 mm |
| Replacement Part Number | PART-0039290123 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Molex | Conn Board to Board PL 20 POS 0.5mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 0539160208.pdf |
|
Samtec | Conn Socket Strip SKT 8 POS 1.27mm Solder ST SMD Download PDF datasheet for FLE-104-01-G-DV-A.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Shrouded Header HDR 10 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 75869-101LF.pdf |
|
Samtec | Conn Socket Strip SKT 8 POS 2mm Solder ST SMD Tube Download PDF datasheet for MMS-108-02-L-SV.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Wire to Board HDR 14 POS 4mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 776262-1.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 14 POS 5.08mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 0399800414.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Shrouded Header PIN 12 POS 2.2mm Solder RA Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 1-1318772-3.pdf |
|
Molex | Conn Board to Board RCP 100 POS 0.635mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 0528851074.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 3 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 22-29-2031.pdf |
|
Panasonic | Conn Board to Board HDR 50 POS 0.4mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXE650124D.pdf |