| Part Number | 1-967250-1 |
|---|---|
| Manufacturer | TE Connectivity |
| Quantity in stock | 261880 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | MOD2 STIFTWANNE2X6P-TRAY |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 1-967250-1 |
| Datasheet download |
| Part Number | 1-967250-1 |
|---|---|
| Housing Material | Polybutylene Terephthalate |
| Housing Color | Black |
| Body Orientation | Right Angle |
| Family | 967250 |
| Lead Free | Yes |
| Packaging | Tray |
| Pitch | 2.5 mm |
| Contact Plating | Tin |
| Number of Contacts | 12 |
| Number of Rows | 2 |
| Type | Shrouded Header |
| Gender | HDR |
| Rad Hard | No |
| Termination Method | Solder |
| Mounting | Through Hole |
| Contact Material | Bronze |
| Product Depth | 21.7 mm |
| Product Height | 16.2 mm |
| Product Length | 30 mm |
| Replacement Part Number | PART-1-967250-1 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Samtec | Conn Micro High Speed Terminal Strip HDR 150 POS 0.8mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for ERM8-075-05.0-L-DV-K-TR.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Board to Board PL 120 POS 0.8mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for 61083-123502LF.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Socket Strip SKT 14 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 95234-306LF.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Unshrouded Header HDR 72 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 75844-118-72LF.pdf |
|
Molex | Conn Unshrouded Header HDR 22 POS 2mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0877582216.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 4 POS 1.25mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 5041940470.pdf |
|
Molex | Conn Board to Board PL 80 POS 0.4mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 5017450801.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Unshrouded Header HDR 10 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 4-644695-0.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 12 POS 2mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 559321210.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Shrouded Header HDR 40 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 75867-107LF.pdf |