| Part Number | 0039296168 |
|---|---|
| Manufacturer | Molex |
| Quantity in stock | 112750 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Wire to Board HDR 16 POS 4.2mm Solder ST Thru-Hole |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 0039296168 |
| Datasheet download |
| Part Number | 0039296168 |
|---|---|
| Contact Plating | Gold Over Nickel |
| Housing Material | Nylon 66 |
| Pitch | 4.2 mm |
| Termination Method | Solder |
| Product Dimensions | 35.6 x 11 x 12.8 mm |
| Operating Temperature | -40 to 105 °C |
| Lead Finish | Tin |
| Body Orientation | Straight |
| Contact Material | Brass |
| Gender | HDR |
| Mounting | Through Hole |
| Product Depth | 11 mm |
| Product Height | 12.8 mm |
| Product Length | 35.6 mm |
| Replacement Part Number | PART-0039296168 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Molex | Conn Board to Board HDR 50 POS 0.635mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 0550910574.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Unshrouded Header HDR 72 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Poly Bag Download PDF datasheet for 68602-472HLF.pdf |
|
Molex | Conn Board to Board RCP 60 POS 0.635mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 0529010674.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Shrouded Header HDR 8 POS 2mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 292161-8.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Socket Strip SKT 10 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Gang of Tubes Download PDF datasheet for 535542-5.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 9 POS 1mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 501331-0907.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Board to Board RCP 200 POS 1.27mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for 55724-201LF.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 2 POS 2.5mm Solder ST Thru-Hole T R Download PDF datasheet for 53375-0274.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 6 POS 4.2mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0874270642.pdf |
|
Panasonic | Conn Board to Board SKT 60 POS 0.35mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for AXT160124.pdf |