| Part Number | 61082-082402LF |
|---|---|
| Manufacturer | Amphenol-FCI |
| Quantity in stock | 816910 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Board to Board RCP 80 POS 0.8mm Solder ST SMD T R |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 61082-082402LF |
| Datasheet download |
| Part Number | 61082-082402LF |
|---|---|
| Product Dimensions | 37.8 x 6.8 x 7.7 mm |
| Body Orientation | Straight |
| Termination Method | Solder |
| Contact Plating | Gold Over Nickel |
| Contact Material | Beryllium Copper |
| Housing Material | Liquid Crystal Polymer |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Gender | RCP |
| Pitch | 0.8 mm |
| Mounting | Surface Mount |
| Rad Hard | No |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Max Processing Temp | 260 |
| Product Depth | 6.8 mm |
| Product Height | 7.7 mm |
| Product Length | 37.8 mm |
| Replacement Part Number | PART-61082-082402LF |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Harwin | 2.54mm (0.1\") Pitch SIL Vertical PC Tail Pin Header, 6.1mm mating pin height, gold (hi-temp mould), 2 contacts Download PDF datasheet for M20-9990245.pdf |
|
Dubilier Components | CONN,5 WAY HEADER LATCHE D VERTICAL Download PDF datasheet for DBC12.545T.pdf |
|
Samtec | Conn Micro High Speed Terminal Strip HDR 150 POS 0.8mm Solder RA Thru-Hole T R Download PDF datasheet for ERM8-075-03-L-D-RA-K-TR.pdf |
|
3M | Conn Ejector Header PL 20 POS 2.54mm IDT RA Cable Mount Download PDF datasheet for 4620-6300.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Fine Pitch Connector PL 440 POS 0.5mm Solder ST SMD Tray Download PDF datasheet for 3-1827233-6.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 4 POS 2.54mm Solder RA SMD T R Download PDF datasheet for 0015916049.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Shrouded Header HDR 14 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Gang of Tubes Download PDF datasheet for 5-103169-5.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 6 POS 4.2mm Solder RA Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 0039291067.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Board to Board RCP 120 POS 0.8mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for 61082-123402LF.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Shrouded Header HDR 8 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 95736-408LF.pdf |