| Part Number | 0039299162 |
|---|---|
| Manufacturer | Molex |
| Quantity in stock | 533970 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Wire to Board HDR 16 POS 4.2mm Solder ST Thru-Hole Tray |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 0039299162 |
| Datasheet download |
| Part Number | 0039299162 |
|---|---|
| Contact Plating | Tin Over Nickel |
| Housing Material | Nylon 66 |
| Housing Color | Natural |
| Termination Method | Solder |
| Pitch | 4.2 mm |
| Max Processing Temp | 240 |
| Product Dimensions | 12.8 mm |
| Lead Finish | Tin |
| Body Orientation | Straight |
| Operating Temperature | -40 to 105 °C |
| Contact Material | Brass |
| Gender | HDR |
| Mounting | Through Hole |
| Product Height | 12.8 mm |
| Replacement Part Number | PART-0039299162 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Panasonic | 0.5MM ,70PIN,BTB CONNECTOR , SOCKET Download PDF datasheet for AXE670224.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 5 POS 1.25mm Solder RA Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0530480510.pdf |
|
TE Connectivity | Connector Plug, PCB, Strada Mesa, 259 positions, SM,HD,ST,080,000,00,SN,N,42 Download PDF datasheet for 9-2057360-2.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 4 POS 3mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0430450414.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 22 POS 4.2mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 039281223.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded header HDR 8 POS 2mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 5600200820.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Board to Board RCP 60 POS 0.8mm Solder ST SMD Tube Download PDF datasheet for 61082-061409LF.pdf |
|
Samtec | CONN SMD HOUSING 164P 2R FS(P1,H7.98) - |
|
Amphenol-FCI | Conn Shrouded Header HDR 16 POS 2mm Solder RA Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 98417-G61-16ULF.pdf |
|
Amphenol-FCI | 563-5JJF-4 PAIR VERT RECEP Download PDF datasheet for 10125559-102LF.pdf |