| Part Number | 0039301120 |
|---|---|
| Manufacturer | Molex |
| Quantity in stock | 479970 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Wire to Board HDR 12 POS 4.2mm Solder RA Thru-Hole Bulk |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 0039301120 |
| Datasheet download |
| Part Number | 0039301120 |
|---|---|
| Housing Color | Natural |
| Termination Method | Solder |
| Mounting | Through Hole |
| Contact Plating | Tin Over Copper |
| Housing Material | Polyamide 66 |
| Body Orientation | Right Angle |
| Product Dimensions | 26.4 x 19.4 mm |
| Gender | HDR |
| Max Processing Temp | 240 |
| Pitch | 4.2 mm |
| Contact Material | Brass Alloy |
| Lead Finish | Tin |
| Operating Temperature | -40 to 105 °C |
| Product Depth | 19.4 mm |
| Product Length | 26.4 mm |
| Replacement Part Number | PART-0039301120 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
TE Connectivity | Conn IDC Connector F 3 POS 2.54mm IDT RA Cable Mount Loose Piece Download PDF datasheet for 3-640443-3.pdf |
|
Molex | Conn Unshrouded Header HDR 14 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 0010897141.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 24 POS 4.2mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 438790032.pdf |
|
Harwin | 2.54mm (0.1\") Pitch SIL Vertical PC Tail Pin Header, 6.1mm mating pin height, tin, 2 contacts Download PDF datasheet for M20-9990246.pdf |
|
Samtec | CONN DIP HEADER 14P 2R MS(P2.0,H6.1) - |
|
TE Connectivity | Conn Shrouded Header HDR 8 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 5-103166-2.pdf |
|
Molex | Conn Board to Board RCP 14 POS 0.4mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 5035481420.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 4 POS 2.5mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0535170410.pdf |
|
Kyocera | KED24 5847 018204829+ BTB 0.35MM PITCH H - |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 8 POS 4.2mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 0039310080.pdf |