| Part Number | 0039310048 |
|---|---|
| Manufacturer | Molex |
| Quantity in stock | 354720 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Wire to Board HDR 4 POS 4.2mm Solder ST Thru-Hole Tray |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 0039310048 |
| Datasheet download |
| Part Number | 0039310048 |
|---|---|
| Housing Material | Nylon 66 |
| Housing Color | Natural |
| Pitch | 4.2 mm |
| Contact Plating | Gold Over Nickel |
| Mounting | Through Hole |
| Product Dimensions | 10 x 11 x 12.8 mm |
| Contact Material | Brass |
| Lead Finish | Tin |
| Body Orientation | Straight |
| Termination Method | Solder |
| Gender | HDR |
| Operating Temperature | -40 to 105 °C |
| Product Depth | 11 mm |
| Product Height | 12.8 mm |
| Product Length | 10 mm |
| Replacement Part Number | PART-0039310048 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Molex | Conn Unshrouded Header HDR 10 POS 2.54mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 0015916100.pdf |
|
TE Connectivity | MINI CT SGL DIP V 19P BLACK Download PDF datasheet for 3-292207-9.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Shrouded Header HDR 5 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Loose Piece Download PDF datasheet for 281695-5.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 3 POS 2.5mm Solder ST Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 0353120360.pdf |
|
Panasonic | Conn Board to Board HDR 6 POS 0.35mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXG206144.pdf |
|
Samtec | Conn Shrouded Header HDR 40 POS 1.27mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for TFM-120-02-S-D-A-K-TR.pdf |
|
Panasonic | Conn Board to Board HDR 60 POS 0.5mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXK6S60637YG.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Wire to Board HDR 5 POS 3.96mm Solder RA Thru-Hole Download PDF datasheet for 640389-5.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 12 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 346910120.pdf |
|
Molex | Conn Unshrouded Header HDR 6 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 0702871001.pdf |