| Part Number | 0039310060 |
|---|---|
| Manufacturer | Molex |
| Quantity in stock | 630210 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Wire to Board HDR 6 POS 4.2mm Solder ST Thru-Hole |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 0039310060 |
| Datasheet download |
| Part Number | 0039310060 |
|---|---|
| Housing Material | Nylon 66 |
| Termination Method | Solder |
| Contact Plating | Bright Tin Over Copper |
| Pitch | 4.2 mm |
| Product Dimensions | 14.2 x 11 x 12.8 mm |
| Body Orientation | Straight |
| Operating Temperature | -40 to 105 °C |
| Contact Material | Brass |
| Gender | HDR |
| Mounting | Through Hole |
| Lead Finish | Tin |
| Product Depth | 11 mm |
| Product Height | 12.8 mm |
| Product Length | 14.2 mm |
| Replacement Part Number | PART-0039310060 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Panasonic | Conn Board to Board HDR 12 POS 0.35mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXG812044.pdf |
|
AVX | Conn Board to Board RCP 70 POS 0.4mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for 245602670000829H+.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Socket Strip RCP 40 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 76342-320LF.pdf |
|
Panasonic | Conn Board to Board SKT 20 POS 0.5mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXK5S20047YG.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Unshrouded Header HDR 16 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 826632-8.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board RCP 1 POS 4mm Solder ST SMD Tray Download PDF datasheet for 1041880110.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 32 POS 2.5mm Solder RA Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0643340100.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Socket Strip RCP 40 POS 1.27mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for 20021323-10040C4LF.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Shrouded Header HDR 32 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 69916-012LF.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 6 POS 2.5mm Solder ST Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 0099990990.pdf |