| Part Number | 0039301042 |
|---|---|
| Manufacturer | Molex |
| Quantity in stock | 197530 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Wire to Board HDR 4 POS 4.2mm Solder RA Thru-Hole Tray |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 0039301042 |
| Datasheet download |
| Part Number | 0039301042 |
|---|---|
| Housing Material | Polyamide 66 |
| Max Processing Temp | 240 |
| Mounting | Through Hole |
| Lead Finish | Gold |
| Body Orientation | Right Angle |
| Product Dimensions | 9.6 x 19.4 x 11.4 mm |
| Pitch | 4.2 mm |
| Housing Color | Natural/White |
| Gender | HDR |
| Termination Method | Solder |
| Contact Plating | Gold Over Nickel |
| Contact Material | Brass |
| Operating Temperature | -40 to 105 °C |
| Product Depth | 19.4 mm |
| Product Height | 11.4 mm |
| Product Length | 9.6 mm |
| Replacement Part Number | PART-0039301042 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
TE Connectivity | Conn Shrouded Header HDR 14 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole Download PDF datasheet for 5-102617-5.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Unshrouded Header HDR 10 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 77317-812-10LF.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 2 POS Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0460150202.pdf |
|
Molex | Conn Board to Board HDR 20 POS 0.64mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 0536270274.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 10 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 878341011.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Unshrouded Header HDR 40 POS 2.54mm Solder ST SMD Bag Download PDF datasheet for 95157-440LF.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Ejector Header HDR 40 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 65823-183LF.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 3 POS 1.5mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 0874370343.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Socket Strip RCP 40 POS 1.27mm Solder RA Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 5-103911-5.pdf |
|
Amphenol-FCI | 514-5U7F-R A MINITEK PWR4.2 CABLE ASSEMBLY Download PDF datasheet for 10122956-024LF.pdf |