| Part Number | 0418150630 |
|---|---|
| Manufacturer | Molex |
| Quantity in stock | 507470 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Wire to Board HDR 2 POS 2mm Solder ST Thru-Hole Tray |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 0418150630 |
| Datasheet download |
| Part Number | 0418150630 |
|---|---|
| Operating Temperature | 0 to 75 °C |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Rad Hard | No |
| Housing Material | Polyester |
| Termination Method | Solder |
| Housing Color | White |
| Contact Plating | Tin Over Copper |
| Mounting | Through Hole |
| Product Dimensions | 7.82 x 11.92 x 11.4 mm |
| Body Orientation | Straight |
| Gender | HDR |
| Pitch | 2 mm |
| Product Depth | 11.92 mm |
| Product Height | 11.4 mm |
| Product Length | 7.82 mm |
| Replacement Part Number | PART-0418150630 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Panasonic | CONNECTORS A4S 0.4MM PITCH Download PDF datasheet for AXE628124.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Positive Lock Connector HDR 2 POS 10mm Solder RA Thru-Hole SMD Loose Piece Download PDF datasheet for 521384-2.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 4 POS 4.2mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 0039293046.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Shrouded Header HDR 3 POS 1.25mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for 10114828-10103LF.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 22 POS 4.2mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 0039296228.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Shrouded Header HDR 8 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 75869-132LF.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Ejector Header HDR 10 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole Download PDF datasheet for 2-1761609-3.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Unshrouded Header HDR 4 POS 2mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for 57202-S52-02ALF.pdf |
|
Amphenol-FCI | - Download PDF datasheet for 10126602-004LF.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 7 POS 1.25mm Solder RA Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0554540770.pdf |