| Part Number | 0039310100 |
|---|---|
| Manufacturer | Molex |
| Quantity in stock | 386880 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Wire to Board HDR 10 POS 4.2mm Solder ST Thru-Hole |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 0039310100 |
| Datasheet download |
| Part Number | 0039310100 |
|---|---|
| Contact Plating | Bright Tin Over Copper |
| Termination Method | Solder |
| Pitch | 4.2 mm |
| Body Orientation | Straight |
| Mounting | Through Hole |
| Operating Temperature | -40 to 105 °C |
| Contact Material | Brass |
| Lead Finish | Tin |
| Gender | HDR |
| Product Dimensions | 22.6 x 11 x 12.8 mm |
| Housing Material | Nylon 66 |
| Product Depth | 11 mm |
| Product Height | 12.8 mm |
| Product Length | 22.6 mm |
| Replacement Part Number | PART-0039310100 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Samtec | Conn Unshrouded Header HDR 3 POS 2.54mm Solder RA SMD T R Download PDF datasheet for TSM-103-01-L-SH-A-P-TR.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board RCP 30 POS 1.25mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 5019313070.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Wire to Board RCP 50 POS 2.54mm IDT RA Cable Mount T R Download PDF datasheet for 5-215915-0.pdf |
|
Samtec | Conn Socket Strip SKT 20 POS 1.27mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for RSM-110-02-L-D-K-TR.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Unshrouded Header HDR 16 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole Download PDF datasheet for 1-826947-6.pdf |
|
Amphenol | Conn SCSI RCP 38 POS 0.6mm Solder ST SMD 38 Terminal 1 Port T R Download PDF datasheet for U10-D038-320T.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Shrouded Header HDR 40 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 6-103168-8.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Unshrouded Header HDR 5 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 69173-405HLF.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Unshrouded Header HDR 72 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole Poly Bag Download PDF datasheet for 68020-472HLF.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 20 POS 3mm Solder RA Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 430452001.pdf |