| Part Number | 0099990987 |
|---|---|
| Manufacturer | Molex |
| Quantity in stock | 453840 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Shrouded Header HDR 3 POS 2.5mm Solder ST Thru-Hole Bag |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 0099990987 |
| Datasheet download |
| Part Number | 0099990987 |
|---|---|
| Termination Method | Solder |
| Housing Color | Natural |
| Housing Material | Nylon |
| Contact Plating | Tin Over Copper |
| Body Orientation | Straight |
| Mounting | Through Hole |
| Contact Material | Brass |
| Operating Temperature | -40 to 105 °C |
| Gender | HDR |
| Lead Finish | Tin |
| Pitch | 2.5 mm |
| Rad Hard | No |
| Product Dimensions | 9.9 x 4.9 x 5.9 mm |
| Product Depth | 4.9 mm |
| Product Height | 5.9 mm |
| Product Length | 9.9 mm |
| Replacement Part Number | PART-0099990987 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 40 POS 2mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 559174010.pdf |
|
Panasonic | Conn Board to Board HDR 12 POS 0.35mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXG812044.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Wire to Board PIN 10 POS 5.08mm Solder RA Thru-Hole Download PDF datasheet for 2-208403-1.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Wire to Board HDR 6 POS 2mm Solder RA SMD T R Download PDF datasheet for 95000-106TRLF.pdf |
|
Samtec | Conn Unshrouded Header HDR 6 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for TSW-103-08-G-D.pdf |
|
3M | Conn Ejector Header HDR 20 POS 1.27mm Solder ST SMD Tray Download PDF datasheet for 81020-660C01-RB.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Shrouded Header HDR 8 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 10056845-108LF.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 14 POS 4.2mm Solder RA Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0039300140.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 6 POS 2.5mm Solder ST Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 0022041061.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 8 POS 1.25mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 0533980871.pdf |