| Part Number | 0428192233 |
|---|---|
| Manufacturer | Molex |
| Quantity in stock | 397250 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Wire to Board HDR 2 POS 10mm Solder ST Thru-Hole Tray |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 0428192233 |
| Datasheet download |
| Part Number | 0428192233 |
|---|---|
| Body Orientation | Straight |
| Product Dimensions | 23.82 x 14.1 x 21 mm |
| Max Processing Temp | 265 |
| Termination Method | Solder |
| Pitch | 10 mm |
| Lead Finish | Tin |
| Housing Color | Black |
| Operating Temperature | -40 to 105 °C |
| Contact Material | Brass |
| Gender | HDR |
| Mounting | Through Hole |
| Contact Plating | Gold Over Nickel |
| Housing Material | Nylon 4/6 |
| Rad Hard | No |
| Product Depth | 14.1 mm |
| Product Height | 21 mm |
| Product Length | 23.82 mm |
| Replacement Part Number | PART-0428192233 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Amphenol-FCI | Conn Wire to Board SKT 4 POS 3.81mm Solder ST Thru-Hole Box Download PDF datasheet for 20020107-D041A01LF.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Wire to Board HDR 5 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole Download PDF datasheet for 640457-5.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Shrouded Header HDR 20 POS 1.27mm Solder ST Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 5-104076-1.pdf |
|
3M | Conn Shrouded Header HDR 16 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for N2516-6002RB.pdf |
|
Molex | Conn Unshrouded Header HDR 6 POS 3.96mm Solder ST Thru-Hole Bulk Download PDF datasheet for 0026481065.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 2 POS 2mm Solder ST Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 0894000220.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Wire to Board HDR 2 POS 5mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 172106-2.pdf |
|
Kyocera | Conn IDC Connector PL 2 POS 1.27mm IDT RA Cable Mount Bag Download PDF datasheet for 97 8005 002883867+.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 4 POS 4.2mm Solder RA Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 0039291047.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 18 POS 2mm Solder ST Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 0878311820.pdf |