| Part Number | 0428203212 |
|---|---|
| Manufacturer | Molex |
| Quantity in stock | 176480 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Wire to Board HDR 3 POS 10mm Solder RA Thru-Hole Tray |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 0428203212 |
| Datasheet download |
| Part Number | 0428203212 |
|---|---|
| Contact Material | Brass Alloy |
| Contact Plating | Tin Over Nickel |
| Housing Material | Nylon 4/6 |
| Termination Method | Solder |
| Pitch | 10 mm |
| Max Processing Temp | 265 |
| Housing Color | Black |
| Product Dimensions | 33.82 x 28.6 x 14.1 mm |
| Mounting | Through Hole |
| Operating Temperature | -40 to 105 °C |
| Body Orientation | Right Angle |
| Lead Finish | Tin |
| Gender | HDR |
| Product Depth | 28.6 mm |
| Product Height | 14.1 mm |
| Product Length | 33.82 mm |
| Replacement Part Number | PART-0428203212 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 6 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 0705550040.pdf |
|
TE Connectivity | Conn IDC Connector RCP 9 POS 2.54mm IDT ST Cable Mount Strip Download PDF datasheet for 5-103958-8.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 28 POS 2mm Solder RA Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 0878332820.pdf |
|
Amphenol-FCI | - Download PDF datasheet for 10126602-005LF.pdf |
|
Molex | Conn Board to Board RCP 84 POS 1mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 0717420003.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Board to Board RCP 30 POS 1mm Solder RA SMD Embossed T R Download PDF datasheet for BTFW30R-3RSTE4LF.pdf |
|
TE Connectivity | Conn IDC Connector RCP 100 POS 1.27mm IDT RA Cable Mount Download PDF datasheet for 2-111196-4.pdf |
|
TE Connectivity | Conn IDC Connector F 34 POS 2.54mm IDT RA Cable Mount Download PDF datasheet for 1658621-8.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Wire to Board HDR 6 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole Download PDF datasheet for 640457-6.pdf |
|
Molex | Conn Socket Strip RCP 6 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0022152066.pdf |