| Part Number | 0430450409 |
|---|---|
| Manufacturer | Molex |
| Quantity in stock | 755170 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Wire to Board HDR 4 POS 3mm Solder RA SMD T R |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 0430450409 |
| Datasheet download |
| Part Number | 0430450409 |
|---|---|
| Termination Method | Solder |
| Mounting | Surface Mount |
| Housing Color | Black |
| Product Dimensions | 10.15 x 15.4 x 8.77 mm |
| Lead Finish | Tin |
| Operating Temperature | -40 to 105 °C |
| Body Orientation | Right Angle |
| Gender | HDR |
| Pitch | 3 mm |
| Contact Plating | Tin Over Nickel |
| Contact Material | Brass Alloy |
| Max Processing Temp | 260 |
| Housing Material | Liquid Crystal Polymer |
| Product Depth | 15.4 mm |
| Product Height | 8.77 mm |
| Product Length | 10.15 mm |
| Replacement Part Number | PART-0430450409 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Panasonic | Conn Board to Board SKT 30 POS 0.35mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXE730127.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 12 POS 2mm Solder RA Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0532541270.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Shrouded Header HDR 4 POS 1.25mm Solder ST Thru-Hole T R Download PDF datasheet for 10114829-10104LF.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 12 POS 2mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 501645-1220.pdf |
|
Molex | Conn Socket Strip RCP 30 POS 2mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 0791098464.pdf |
|
Molex | WAM1053091205 Download PDF datasheet for 1053091205.pdf |
|
TE Connectivity | Conn IDC Connector RCP 3 POS 1.5mm IDT ST Cable Mount Bag Box Download PDF datasheet for 353293-3.pdf |
|
Amphenol-FCI | 581-5QBF-4 PAIR VERTICAL HEADER Download PDF datasheet for 10127896-12JLF.pdf |
|
Molex | Conn Board to Board PL 40 POS 0.4mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 5015944011.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 18 POS 4.2mm Solder RA Thru-Hole Bulk Download PDF datasheet for 0039301181.pdf |