| Part Number | 5-5179180-3 |
|---|---|
| Manufacturer | TE Connectivity |
| Quantity in stock | 112120 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Fine Pitch Connector RCP 80 POS 0.8mm Solder ST SMD T R |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 5-5179180-3 |
| Datasheet download |
| Part Number | 5-5179180-3 |
|---|---|
| Housing Material | Liquid Crystal Polymer |
| Contact Material | Beryllium Copper |
| Contact Plating | Gold Over Nickel |
| Rad Hard | No |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Housing Color | Natural |
| Termination Method | Solder |
| Product Dimensions | 37.8 x 6.8 x 7.75 mm |
| Lead Finish | Tin |
| Mounting | Surface Mount |
| Max Processing Temp | 245|260 |
| Family Name | Free Height (FH) Board-to-Board Connectors |
| Pitch | 0.8 mm |
| Body Orientation | Straight |
| Gender | RCP |
| Product Depth | 6.8 mm |
| Product Height | 7.75 mm |
| Product Length | 37.8 mm |
| Replacement Part Number | PART-5-5179180-3 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 3 POS 2mm Solder RA Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0532540370.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 24 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 0705450058.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Unshrouded Header HDR 36 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 77311-824-36LF.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 16 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 0741640116.pdf |
|
Panasonic | Conn Board to Board HDR 10 POS 0.4mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXT410124J.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 14 POS 3.96mm Solder ST Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 0026604140.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 12 POS 2.5mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 68145-1215.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Shrouded Header HDR 4 POS 2mm Solder ST Thru-Hole Poly Bag Download PDF datasheet for 98415-104LF.pdf |
|
SHENZHEN DEREN ELECTRONIC | DDR4 SO-DIMM 260P 5 - |
|
Panasonic | Conn Board to Board SKT 26 POS 0.4mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXT326124.pdf |