| Part Number | 103240-3 |
|---|---|
| Manufacturer | TE Connectivity |
| Quantity in stock | 421250 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Unshrouded Header HDR 26 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 103240-3 |
| Datasheet download |
| Part Number | 103240-3 |
|---|---|
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Pitch | 2.54 mm |
| Rad Hard | No |
| Housing Material | Thermoplastic |
| Lead Finish | Matte Tin/Lead |
| Product Dimensions | 7.21 x 4.88 x 8.13 mm |
| Termination Method | Solder |
| Max Processing Temp | 240 |
| Contact Plating | Gold |
| Body Orientation | Straight |
| Gender | HDR |
| Mounting | Through Hole |
| Housing Color | Black |
| Operating Temperature | -65 to 105 °C |
| Product Depth | 4.88 mm |
| Product Height | 8.13 mm |
| Product Length | 7.21 mm |
| Replacement Part Number | PART-103240-3 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
TE Connectivity | Conn Fine Pitch Connector RCP 40 POS 0.8mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for 5084616-1.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Unshrouded Header HDR 3 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole Download PDF datasheet for 5-146304-3.pdf |
|
Panasonic | Conn Board to Board HDR 16 POS 0.4mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXE616124.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 20 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0702462004.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Unshrouded Header HDR 4 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Poly Bag Download PDF datasheet for 67996-404HLF.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Socket Strip RCP 18 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 76342-309LF.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 14 POS 2mm Solder RA Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 5018761440.pdf |
|
Molex | Conn Unshrouded Header HDR 70 POS 2.54mm Solder ST SMD Tube Download PDF datasheet for 0015911708.pdf |
|
Molex | Conn Board to Board RCP 40 POS 0.4mm Solder ST SMD Reel Download PDF datasheet for 5031054010.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 2 POS 1.2mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 0781710002.pdf |