| Part Number | 0532611471 |
|---|---|
| Manufacturer | Molex |
| Quantity in stock | 622960 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Shrouded Header HDR 14 POS 1.25mm Solder RA SMD Embossed T R |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 0532611471 |
| Datasheet download |
| Part Number | 0532611471 |
|---|---|
| Housing Color | Natural |
| Pitch | 1.25 mm |
| Termination Method | Solder |
| Mounting | Surface Mount |
| Housing Material | Nylon 46 |
| Lead Finish | Tin |
| Body Orientation | Right Angle |
| Gender | HDR |
| Contact Plating | Tin Over Nickel |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Product Dimensions | 22.65 x 5.2 x 3.4 mm |
| Product Depth | 5.2 mm |
| Product Height | 3.4 mm |
| Product Length | 22.65 mm |
| Replacement Part Number | PART-0532611471 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
TE Connectivity | Conn Shrouded Header HDR 24 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 7-103635-3.pdf |
|
Molex | Conn Unshrouded Header HDR 10 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 0702871003.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 2 POS Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 172065-0002.pdf |
|
Molex | Connector 1.25 W B SGL R A REC ASSY 4CKT G Download PDF datasheet for 5023860471.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Socket Strip SKT 20 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Gang of Tubes Download PDF datasheet for 1-534206-0.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 5 POS 4.2mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0444720504.pdf |
|
Samtec | Conn Unshrouded Header HDR 14 POS 2.54mm Solder ST SMD Tube Download PDF datasheet for TSM-107-01-T-DV-LC-P.pdf |
|
Molex | Conn Socket Strip RCP 8 POS 3.96mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0009483086.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Board to Board HDR 11 POS 1mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for 91901-31111LF.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Socket Strip RCP 8 POS 1.27mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for 20021321-00008C4LF.pdf |