| Part Number | 0533143065 |
|---|---|
| Manufacturer | Molex |
| Quantity in stock | 848630 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Ejector Header HDR 30 POS 2mm Solder ST Thru-Hole Tray |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 0533143065 |
| Datasheet download |
| Part Number | 0533143065 |
|---|---|
| Termination Method | Solder |
| Contact Material | Brass |
| Lead Finish | Tin |
| Gender | HDR |
| Pitch | 2 mm |
| Body Orientation | Straight |
| Mounting | Through Hole |
| Operating Temperature | -40 to 105 °C |
| Contact Plating | Tin |
| Housing Color | Gray |
| Rad Hard | No |
| Product Dimensions | 41.4 x 9 x 15.35 mm |
| Housing Material | Nylon 66 |
| Product Depth | 9 mm |
| Product Height | 15.35 mm |
| Product Length | 41.4 mm |
| Replacement Part Number | PART-0533143065 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
TE Connectivity | Conn Shrouded Header HDR 7 POS 2mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 292132-7.pdf |
|
Panasonic | Conn Board to Board HDR 16 POS 0.4mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXE616124D.pdf |
|
3M | Conn Ejector Header HDR 40 POS 1.27mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 81040-660201-RB.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 2 POS 2mm Solder RA Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 0353630260.pdf |
|
TE Connectivity | Conn IDC Connector RCP 5 POS 2.54mm IDT ST Cable Mount Strip Download PDF datasheet for 5-103957-4.pdf |
|
Samtec | Conn Socket Strip SKT 2 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for SL-102-G-11.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 12 POS 4.2mm Solder RA Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 15978122.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Unshrouded Header HDR 72 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Poly Bag Download PDF datasheet for 77313-118-72LF.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 2 POS 10mm Solder RA Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 428202213.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 16 POS 4.2mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 39310168.pdf |