| Part Number | 0533980771 |
|---|---|
| Manufacturer | Molex |
| Quantity in stock | 535510 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Wire to Board HDR 7 POS 1.25mm Solder ST SMD Embossed T R |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 0533980771 |
| Datasheet download |
| Part Number | 0533980771 |
|---|---|
| Contact Plating | Tin Over Nickel |
| Lead Finish | Tin |
| Gender | HDR |
| Termination Method | Solder |
| Pitch | 1.25 mm |
| Housing Material | Nylon 4/6 |
| Housing Color | Natural |
| Product Dimensions | 13.9 x 3.7 x 4.7 mm |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Body Orientation | Straight |
| Mounting | Surface Mount |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Product Depth | 3.7 mm |
| Product Height | 4.7 mm |
| Product Length | 13.9 mm |
| Replacement Part Number | PART-0533980771 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Panasonic | CONNECTOR F4S 0.4MM 42PINS HEADER DD1 - |
|
Amphenol-FCI | Conn Shrouded Header HDR 6 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 75867-131LF.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Unshrouded Header HDR 4 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 68002404HLF.pdf |
|
Panasonic | Conn Board to Board SKT 50 POS 0.5mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXK5F50547YG.pdf |
|
Dubilier Components | DBLDBCPHC1502AT1 E8 PN00170, 2 WAY HEADE Download PDF datasheet for DBCPHC1502AT1 E8.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 12 POS 2mm Solder ST Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 0878311241.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 10 POS 4.2mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 0039293106.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 2 POS 7.49mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0431600102.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 4 POS 2mm Solder RA Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 0894010410.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Shrouded Header HDR 8 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 5-103168-2.pdf |