| Part Number | 0535170310 |
|---|---|
| Manufacturer | Molex |
| Quantity in stock | 295270 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Shrouded Header HDR 3 POS 2.5mm Solder ST Thru-Hole Tray |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 0535170310 |
| Datasheet download |
| Part Number | 0535170310 |
|---|---|
| Termination Method | Solder |
| Body Orientation | Straight |
| Contact Plating | Tin |
| Mounting | Through Hole |
| Gender | HDR |
| Operating Temperature | -40 to 105 °C |
| Pitch | 2.5 mm |
| Replacement Part Number | PART-0535170310 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Amphenol-FCI | Conn Board to Board RCP 200 POS 0.8mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for 61082-204402LF.pdf |
|
Panasonic | Conn Board to Board SKT 44 POS 0.35mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXF5A4412.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn IDC Connector RCP 4 POS 2.54mm IDT RA Cable Mount Tube Download PDF datasheet for 71600-104LF.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 16 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0901303116.pdf |
|
TE Connectivity | Conn HDI PL 96 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 532447-3.pdf |
|
Samtec | Conn Unshrouded Header HDR 6 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for TSW-106-07-G-S.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 2 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 0705430001.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Unshrouded Header HDR 8 POS 2mm Solder ST SMD Bag Download PDF datasheet for 57202-G52-04LF.pdf |
|
Molex | Conn Board to Board RCP 20 POS 0.5mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 0529910208.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Fine Pitch Connector PL 80 POS 0.8mm Solder RA SMD Tray Download PDF datasheet for 316229-3.pdf |