| Part Number | 0555600168 |
|---|---|
| Manufacturer | Molex |
| Quantity in stock | 410710 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Board to Board PL 16 POS 0.5mm Solder ST SMD Embossed T R |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 0555600168 |
| Datasheet download |
| Part Number | 0555600168 |
|---|---|
| Operating Temperature | -25 to 85 °C |
| Mounting | Surface Mount |
| Termination Method | Solder |
| Contact Material | Brass |
| Housing Color | Black |
| Body Orientation | Straight |
| Pitch | 0.5 mm |
| Product Dimensions | 5.45 x 2.83 x 1.15 mm |
| Lead Finish | Gold |
| Contact Plating | Gold Over Nickel |
| Rad Hard | No |
| Housing Material | Liquid Crystal Polymer |
| Gender | PL |
| Product Depth | 2.83 mm |
| Product Height | 1.15 mm |
| Product Length | 5.45 mm |
| Replacement Part Number | PART-0555600168 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Amphenol-FCI | Conn Unshrouded Header HDR 20 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Poly Bag Download PDF datasheet for 67996-220HLF.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Shrouded Header HDR 6 POS 1.5mm Solder RA SMD Embossed Tape Download PDF datasheet for 292227-6.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 14 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0702471451.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board RCP 20 POS 1.25mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 5019312070.pdf |
|
Molex | 2.54MM HDR DRSW TH W OCAP .25AULF 36CKT - |
|
TE Connectivity | SW HDR ASM, 4P, 6C, 85O, PIC, HP - |
|
TE Connectivity | Conn Shrouded Header HDR 8 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 5-102202-5.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 2 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 0022235024.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 12 POS 4.2mm Solder RA Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 39295123.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 8 POS 3mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0430450827.pdf |