| Part Number | 0559320310 |
|---|---|
| Manufacturer | Molex |
| Quantity in stock | 631020 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Shrouded Header HDR 3 POS 2mm Solder ST Thru-Hole Tray |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 0559320310 |
| Datasheet download |
| Part Number | 0559320310 |
|---|---|
| Housing Color | Natural |
| Termination Method | Solder |
| Pitch | 2 mm |
| Body Orientation | Straight |
| Lead Finish | Tin |
| Mounting | Through Hole |
| Gender | HDR |
| Product Dimensions | 10 x 6.7 x 9.75 mm |
| Contact Plating | Tin |
| Housing Material | Polyester |
| Rad Hard | No |
| Operating Temperature | -25 to 85 °C |
| Product Depth | 6.7 mm |
| Product Height | 9.75 mm |
| Product Length | 10 mm |
| Replacement Part Number | PART-0559320310 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
TE Connectivity | Conn Wire to Board HDR 14 POS 4mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 776262-1.pdf |
|
Samtec | Conn Shrouded Header HDR 20 POS 2mm Solder ST Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for STMM-110-02-G-D.pdf |
|
Panasonic | Conn Board to Board SKT 34 POS 0.35mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXG134144.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 4 POS 2.5mm Solder ST Thru-Hole Radial Tape Download PDF datasheet for 53375-0490.pdf |
|
Amphenol-FCI | WIPOWA SERVER BUSBAR CABLE 1-4 - |
|
Samtec | Conn Socket Strip SKT 14 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for SSW-107-01-S-D.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Wire to Board HDR 2 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole Download PDF datasheet for 3-647630-2.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Unshrouded Header HDR 16 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 77315-101-16LF.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Shrouded Header HDR 10 POS 2mm Solder ST Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 98414-G04-10ULF.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Shrouded Header HDR 6 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole Bulk Download PDF datasheet for 78208-106HLF.pdf |