| Part Number | 3-640620-4 |
|---|---|
| Manufacturer | TE Connectivity |
| Quantity in stock | 420130 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn IDC Connector F 4 POS 2.54mm IDT RA Cable Mount Loose Piece |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 3-640620-4 |
| Datasheet download |
| Part Number | 3-640620-4 |
|---|---|
| Housing Material | Nylon |
| Termination Method | IDT |
| Body Orientation | Right Angle |
| Lead Finish | Tin |
| Contact Plating | Tin Over Nickel |
| Housing Color | Red |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Mounting | Cable Mount |
| Pitch | 2.54 mm |
| Gender | F |
| Product Dimensions | 10.16 x 7.75 x 13.21 mm |
| Operating Temperature | -55 to 105 °C |
| Product Depth | 7.75 mm |
| Product Height | 13.21 mm |
| Product Length | 10.16 mm |
| Replacement Part Number | PART-3-640620-4 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Panasonic | Conn Board to Board HDR 36 POS 0.4mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXE636124.pdf |
|
Panasonic | Conn Board to Board HDR 26 POS 0.4mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXE426124.pdf |
|
Samtec | Conn Micro High Speed Terminal Strip HDR 40 POS 0.8mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for ERM8-020-05.0-S-DV-K-TR.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 12 POS 4.2mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0039288120.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn IDC Connector M 6 POS 2.54mm IDT RA Cable Mount Tube Download PDF datasheet for 69830-006LF.pdf |
|
AVX | Conn Fine Pitch Connector RCP 60 POS 0.5mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for 245046060600829+.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Wire to Board HDR 5 POS 3.96mm Solder RA Thru-Hole Download PDF datasheet for 640387-5.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 2 POS 4.2mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0039281023.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Wire to Board HDR 3 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole Download PDF datasheet for 640457-3.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 6 POS 2.5mm Solder ST Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 0099990990.pdf |