| Part Number | 0559350230 |
|---|---|
| Manufacturer | Molex |
| Quantity in stock | 478000 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Shrouded Header PL 2 POS 2mm Solder RA Thru-Hole Tray |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 0559350230 |
| Datasheet download |
| Part Number | 0559350230 |
|---|---|
| Rad Hard | No |
| Body Orientation | Right Angle |
| Operating Temperature | -25 to 85 °C |
| Lead Finish | Tin |
| Contact Plating | Tin |
| Termination Method | Solder |
| Housing Material | Polyester |
| Housing Color | Natural |
| Product Dimensions | 8 x 11.75 x 6.7 mm |
| Gender | PL |
| Mounting | Through Hole |
| Pitch | 2 mm |
| Product Depth | 11.75 mm |
| Product Height | 6.7 mm |
| Product Length | 8 mm |
| Replacement Part Number | PART-0559350230 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 36 POS 1.25mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0554513670.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Shrouded Header HDR 24 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 1888208-5.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn IDC Connector RCP 10 POS 2mm IDT RA Cable Mount Download PDF datasheet for 89361-710LF.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Shrouded Header HDR 10 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 75869-101LF.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 14 POS 1.25mm Solder RA Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0530481410.pdf |
|
Molex | Conn Unshrouded Header HDR 4 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0879370406.pdf |
|
AVX | KED14 5804 060000829+ MALE 60PIN H0.9MM Download PDF datasheet for 14 5804 060000829+.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Wire to Board HDR 4 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole Download PDF datasheet for 640457-4.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 6 POS 10mm Solder RA Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0428206213.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Wire to Board HDR 12 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Box Download PDF datasheet for 280520-1.pdf |