| Part Number | 0702871005 |
|---|---|
| Manufacturer | Molex |
| Quantity in stock | 483270 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Unshrouded Header HDR 14 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Bag |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 0702871005 |
| Datasheet download |
| Part Number | 0702871005 |
|---|---|
| Contact Material | Brass |
| Rad Hard | No |
| Lead Finish | Tin |
| Body Orientation | Straight |
| Termination Method | Solder |
| Gender | HDR |
| Operating Temperature | -40 to 120 °C |
| Housing Color | Black |
| Pitch | 2.54 mm |
| Contact Plating | Tin Over Nickel |
| Housing Material | Thermoplastic |
| Mounting | Through Hole |
| Product Dimensions | 17.78 x 5.08 x 8.39 mm |
| Max Processing Temp | 245 |
| Product Depth | 5.08 mm |
| Product Height | 8.39 mm |
| Product Length | 17.78 mm |
| Replacement Part Number | PART-0702871005 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Samtec | CONN SMD HOUSING 60P 2R FS(P0.5,H3.25) - |
|
TE Connectivity | Conn Fine Pitch Connector RCP 100 POS 0.8mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for 5177985-4.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 4 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole Bulk Download PDF datasheet for 0022122044.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 8 POS 2mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 559170810.pdf |
|
3M | Conn IDC Connector SKT 26 POS 2.54mm IDT RA Cable Mount Download PDF datasheet for 3399-6626.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 14 POS 3mm Solder RA SMD T R Download PDF datasheet for 0430451406.pdf |
|
TE Connectivity | Conn IDC Connector F 6 POS 2.54mm IDT RA Cable Mount Loose Piece Download PDF datasheet for 3-640621-6.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Wire to Board RCP 34 POS 3mm Solder RA Thru-Hole Download PDF datasheet for 6437288-1.pdf |
|
Samtec | Conn Unshrouded Header HDR 2 POS 2mm Solder RA SMD T R Download PDF datasheet for MMT-102-01-TM-SH-P-TR.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Micro Quadlok Interconnection HDR 32 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Card Box Download PDF datasheet for 966658-3.pdf |