| Part Number | 501645-1020 |
|---|---|
| Manufacturer | Molex |
| Quantity in stock | 226890 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Shrouded Header HDR 10 POS 2mm Solder ST Thru-Hole Tray |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 501645-1020 |
| Datasheet download |
| Part Number | 501645-1020 |
|---|---|
| Housing Color | Natural |
| Body Orientation | Straight |
| Termination Method | Solder |
| Contact Plating | Tin Over Copper |
| Pitch | 2 mm |
| Gender | HDR |
| Contact Material | Brass |
| Product Dimensions | 12 x 8.2 x 12 mm |
| Mounting | Through Hole |
| Lead Finish | Tin |
| Operating Temperature | -25 to 85 °C |
| Housing Material | Nylon 6/6 |
| Product Depth | 8.2 mm |
| Product Height | 12 mm |
| Product Length | 12 mm |
| Replacement Part Number | PART-501645-1020 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Panasonic | Conn Board To Board SKT 60 POS 0.35mm Solder ST SMD Emboss T R Download PDF datasheet for AXF5A6012.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board M 10 POS 4.2mm Solder RA Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0438100004.pdf |
|
Amphenol | CONNECTOR, Energy Edge\u00ae, Power Signal Combo, Straddle S T Download PDF datasheet for GPCE7X3614114HR.pdf |
|
Amphenol-FCI | - Download PDF datasheet for 10126602-003LF.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 5 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 705550074.pdf |
|
Molex | Conn Board to Board RCP 12 POS 0.4mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 513389974.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Shrouded Header HDR 50 POS 1.27mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for 147377-5.pdf |
|
Panasonic | F4S 48PINS HEADER - |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 7 POS 3.96mm Solder ST Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 0009652078.pdf |
|
Panasonic | Conn Board to Board HDR 80 POS 0.5mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXK6F80347YG.pdf |