| Part Number | 0743203000 |
|---|---|
| Manufacturer | Molex |
| Quantity in stock | 362140 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn MicroCross RCP 29 POS 1.91mm Solder ST Thru-Hole 29 Terminal 1 Port Tray |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Audio and Video |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 0743203000 |
| Datasheet download |
| Part Number | 0743203000 |
|---|---|
| Termination Method | Solder |
| Mounting | Through Hole |
| Contact Plating | Gold |
| Body Orientation | Straight |
| Lead Finish | Tin |
| Gender | RCP |
| Rad Hard | No |
| Pitch | 1.91 mm |
| Housing Material | Polymer |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Operating Temperature | -20 to 85 °C |
| Product Depth | 9.91 mm |
| Product Height | 11.48 mm |
| Product Length | 36.83 mm |
| Replacement Part Number | PART-0743203000 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Switchcraft | Conn XLR Connector M 3 POS ST Cable Mount 3 Terminal 1 Port Bulk Download PDF datasheet for AAA3MAUZ.pdf |
|
Amphenol | U9821011000BP - |
|
Amphenol | 5 Pin Audio Receptacle with solder cup terminal, Panel Mount Download PDF datasheet for M55116 9-0.pdf |
|
Molex | Conn HDMI M 19 POS 0.5mm Solder RA SMD 19 Terminal 1 Port Embossed T R Download PDF datasheet for 0474081001.pdf |
|
Amphenol | PHONEJACK RJ45 8P8C 90D DIP Download PDF datasheet for G71E0143412EU.pdf |
|
TE Connectivity | Conn USB RCP 5 POS 0.8mm Solder RA SMD 5 Terminal 1 Port T R Download PDF datasheet for 1734035-2.pdf |
|
Molex | Conn USB RCP 5 POS 0.8mm Solder RA SMD 5 Terminal 1 Port Embossed T R Download PDF datasheet for 0678038020.pdf |
|
Amphenol | Connector Accessories Dust Cover Black Download PDF datasheet for MUSB-2A111-024-BP.pdf |
|
Molex | Conn USB Type D HDR 5 POS 0.8mm Solder RA Thru-Hole 5 Terminal 1 Port Tray Download PDF datasheet for 104026-0515.pdf |
|
Molex | Conn USB RCP 5 POS 0.65mm Solder RA SMD 5 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for 1051640001.pdf |