| Part Number | 0791098612 |
|---|---|
| Manufacturer | Molex |
| Quantity in stock | 755670 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Socket Strip RCP 26 POS 2mm Solder ST SMD Embossed T R |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 0791098612 |
| Datasheet download |
| Part Number | 0791098612 |
|---|---|
| Operating Temperature | -55 to 105 °C |
| Housing Material | Liquid Crystal Polymer |
| Product Dimensions | 26.19 x 4.19 x 4.65 mm |
| Contact Plating | Gold Over Nickel |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Max Processing Temp | 260 |
| Termination Method | Solder |
| Mounting | Surface Mount |
| Pitch | 2 mm |
| Housing Color | Black |
| Gender | RCP |
| Body Orientation | Straight |
| Lead Finish | Tin |
| Product Depth | 4.19 mm |
| Product Height | 4.65 mm |
| Product Length | 26.19 mm |
| Replacement Part Number | PART-0791098612 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 10 POS 4.2mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0015246102.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 7 POS 2.5mm Solder ST Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 0533750710.pdf |
|
Samtec | CONN DIP SOCKET 9P 2R MS(P1.27,H8.51) - |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 3 POS 4.2mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0039301039.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Shrouded Header HDR 20 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 5103308-5.pdf |
|
SHENZHEN DEREN ELECTRONIC | DDR3 SO-DIMM 5.2 MM G F STD TAPE REEL - |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 6 POS 2mm Solder RA Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 0878330633.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 6 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 0022272061.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Unshrouded Header HDR 5 POS 3.96mm Solder ST Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 3-647071-5.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Shrouded Header HDR 5 POS 2.5mm Solder ST Thru-Hole Bag Box Download PDF datasheet for 2132230-5.pdf |