| Part Number | 500913-0242 |
|---|---|
| Manufacturer | Molex |
| Quantity in stock | 894130 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Board to Board RCP 24 POS 0.4mm Solder ST SMD Embossed T R |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 500913-0242 |
| Datasheet download |
| Part Number | 500913-0242 |
|---|---|
| Contact Plating | Gold Over Nickel |
| Operating Temperature | -25 to 85 °C |
| Product Dimensions | 7.9 x 4.2 x 1.6 mm |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Gender | RCP |
| Housing Color | Black |
| Termination Method | Solder |
| Pitch | 0.4 mm |
| Housing Material | Liquid Crystal Polymer |
| Lead Finish | Gold |
| Mounting | Surface Mount |
| Body Orientation | Straight |
| Product Depth | 4.2 mm |
| Product Height | 1.6 mm |
| Product Length | 7.9 mm |
| Replacement Part Number | PART-500913-0242 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Molex | Nano-Fit\u2122 Vertical Header, TH, 2.50mm Pitch, Dual Row, 6 Circuits, Black Download PDF datasheet for 1053121206.pdf |
|
Panasonic | Conn Board To Board HDR 70 POS 0.35mm Solder ST SMD Emboss T R Download PDF datasheet for AXE870124.pdf |
|
TE Connectivity | Conn IDC Connector RCP 5 POS 3.96mm IDT RA Cable Mount Download PDF datasheet for 3-644465-5.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Shrouded Header HDR 14 POS 1.27mm Solder ST Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 20021511-00014T4LF.pdf |
|
Samtec | Conn Unshrouded Header HDR 6 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for TSW-106-07-G-S.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Unshrouded Header HDR 4 POS 2mm Solder ST Thru-Hole Bulk Download PDF datasheet for 5176264-1.pdf |
|
Kyocera | Conn Board to Board PL 12 POS 0.4mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for 14 5807 012002829+.pdf |
|
Panasonic | Conn Board to Board HDR 20 POS 0.4mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXE620224.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Socket Strip SKT 8 POS 2mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for 10093055-308TRLF.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Ejector Header HDR 40 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 5102321-9.pdf |