| Part Number | 501331-1207 |
|---|---|
| Manufacturer | Molex |
| Quantity in stock | 873070 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Shrouded Header HDR 12 POS 1mm Solder ST SMD Embossed T R |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 501331-1207 |
| Datasheet download |
| Part Number | 501331-1207 |
|---|---|
| Mounting | Surface Mount |
| Body Orientation | Straight |
| Gender | HDR |
| Lead Finish | Tin |
| Termination Method | Solder |
| Housing Color | Natural |
| Housing Material | Nylon 6/6 |
| Contact Plating | Tin Over Nickel |
| Pitch | 1 mm |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Product Dimensions | 14.24 x 5 x 5.41 mm |
| Product Depth | 5 mm |
| Product Height | 5.41 mm |
| Product Length | 14.24 mm |
| Replacement Part Number | PART-501331-1207 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Panasonic | Conn Board to Board HDR 30 POS 0.4mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXK8L30124BG.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Unshrouded Header HDR 12 POS 2mm Solder ST Thru-Hole Box Download PDF datasheet for 57102-G06-06LF.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Shrouded Header HDR 5 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 5-103635-4.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Unshrouded Header HDR 14 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Poly Bag Download PDF datasheet for 68691-114HLF.pdf |
|
Samtec | Conn Unshrouded Header HDR 16 POS 2.54mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for TSM-108-02-F-DV-P-TR.pdf |
|
Panasonic | Conn FPC Connector SKT 20 POS 0.4mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXT320224.pdf |
|
Panasonic | AXG SERIES , 20PIN ,BTB CONNECTOR HEADER - |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 6 POS 1.2mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 78171-5006.pdf |
|
Molex | Conn Board to Board HDR 40 POS 0.635mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 0536270474.pdf |
|
Molex | Conn Unshrouded Header HDR 10 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 10894106.pdf |