| Part Number | 5013310307 |
|---|---|
| Manufacturer | Molex |
| Quantity in stock | 684350 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Shrouded Header HDR 3 POS 1mm Solder ST SMD Embossed T R |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 5013310307 |
| Datasheet download |
| Part Number | 5013310307 |
|---|---|
| Pitch | 1 mm |
| Contact Plating | Tin Over Nickel |
| Housing Material | Nylon 6/6 |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Rad Hard | No |
| Housing Color | Natural |
| Termination Method | Solder |
| Product Dimensions | 5.24 x 3.5 x 5.41 mm |
| Mounting | Surface Mount |
| Body Orientation | Straight |
| Gender | HDR |
| Lead Finish | Tin |
| Product Depth | 3.5 mm |
| Product Height | 5.41 mm |
| Product Length | 5.24 mm |
| Replacement Part Number | PART-5013310307 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 10 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 22272101.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 10 POS 4.2mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 0039293106.pdf |
|
TE Connectivity | Conn IDC Connector F 14 POS 2.54mm IDT RA Cable Mount Download PDF datasheet for 1658621-2.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 10 POS 3mm Solder RA SMD T R Download PDF datasheet for 0430451006.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 4 POS 3.96mm Solder RA Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 417920530.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Wire to Board HDR 4 POS 3.96mm Solder RA Thru-Hole Download PDF datasheet for 3-644754-4.pdf |
|
Kyocera | 208335024100856+ 2.0 PITCH VERT-VERT SMT - |
|
Samtec | Conn Shrouded Header HDR 50 POS 1.27mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for TFM-125-02-S-D-A-K-TR.pdf |
|
Molex | Conn Board to Board RCP 40 POS 0.4mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 503304-4040.pdf |
|
Panasonic | Conn Board to Board SKT 60 POS 0.5mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXK5S60037YG.pdf |